Czekoladki reklamowe – projekt opakowania

Czekoladki reklamowe

Czekoladki reklamowe

W dzisiejszych czasach podstawowe znaczenie dla skuteczności działań marketingowych ma właściwe przygotowanie i zaplanowanie każdego szczegółu. Czynności takie jak emisja gadżetów reklamowych muszą być zaplanowane i zrealizowane według planu. W przypadku wielu rodzajów gadżetów owo planowanie dotyczy także projektu samego gadżetu lub jego opakowania jeśli takowe występuje. Projekt opakowania nie jest kwestią prostą, musi bowiem uwzględniać wiele zmiennych, bez których nie można stworzyć spójnej całości. Co konkretnie należy wziąć pod uwagę w trakcie projektowania?

Odpowiadając na powyższe pytanie, najlepiej posłużyć się przykładem. Czekoladki reklamowe to gadżety o rosnącej popularności, z czego wynika ich coraz szersze zastosowanie w różnych branżach. Projekt opakowania takich czekoladek, podobnie jak wszystkich innych gadżetów, nie jest prosty.

Musi uwzględniać przede wszystkim kompozycję, tzn. co konkretnie znajdzie się na opakowaniu. Najczęściej pojawiającym się elementem jest logo producenta lub dystrybutora, ewentualnie firmy, na koszt której dany produkt został wprowadzony na rynek. Logo to spełnia bardzo ważne zadanie, ponieważ pomaga skojarzyć nazwę marki (którą logo zawiera) z wyrobami, dzięki czemu skuteczniej zapada w pamięć potencjalnym kupującym.

Kwestią do przemyślenia jest nie tylko sam fakt umieszczenia loga, ale także jak często ma się ono na opakowaniu pojawić. Czekoladki reklamowe są gadżetami, które, dzięki niewielkim rozmiarom, można swobodnie trzymać w dłoni i obracać. Dzięki temu na różnych stronach i bokach opakowania mogą być umieszczone treści, które będą dla każdego czytelne. Można zatem logo umieścić kilkukrotnie, z każdej strony opakowania.

Oczywiście do loga musi być dopasowane tło. Kolorystycznie powinno się to zgadzać, tzn. nie „gryźć” się z sobą. Kolory nie muszą być zbliżone, ale powinny dobrze wyglądać, pomieszane. Podobnie, jeśli projektodawca zdecyduje się umieści na opakowaniu jeszcze inną treść. Jej kolorystyka również powinna pasować do koloru tła oraz loga.

Czekoladki reklamowe są niewielkimi przedmiotami, dlatego projekt ich opakowania uwzględnia stosunkowo niewiele elementów. O najważniejszych z nich napisano wyżej. Istnieją jednak gadżety, których projekt zakłada wzięcie pod uwagę znacznie większej liczby zmiennych.